Cost effective you only need a handful of ingredients, and you can make so many flavors. Much cheaper than paying $4-10 for five bars at the store. Easy: Most protein bar recipes take only 5-10 minutes to make and then just need to set. Customize: Having the ability to alter bars for dietary preferences or current cravings is amazing.